26 November 2014

Tenerife in the Clouds

 

TENERYFA W CHMUARCH

 

Wczesnym porankiem kiedy niebo jest jeszcze błękitno-różowe, a w powietrzu słychać tylko głośny szum liści palmowych, siedzę na tarasie, piję kawę i obserwuję jak ta mała wyspa położona na Oceanie Atlantyckim powoli budzi się do dnia ...

 

Teneryfa jest największą wyspą archipelagu kanaryjskiego, leżącą w jego centrum. Niemal cały obszar wyspy zajmują góry poprzecinane głębokimi i stromymi wąwozami. Centralnym punktem wyspy jest majestatyczny Pico del Teide 3718 m – najwyższa góra Hiszpanii, zwany też dachem Hiszpanii. Na północ od szczytu często występują mgły i opady, dlatego północna część Teneryfy zachwyca bogactwem roślinności oraz częstymi tęczami na niebie, ale niestety zniechęca obfitymi ulewami i ciemnym pochmurnym niebem. Południowa część wyspy jest zaś niemal sucha, deszcze są tutaj rzadkością. Czarna wulkaniczna gleba tworzy tutaj przepiękny kontrast z jasnozieloną niską roślinnością. Na południowo - zachodnim krańcu wyspy turyści wypoczywają w kurortach z piaszczystymi plażami i zażywają chłodnych kąpieli w Oceanie Atlantyckim. Teneryfa jest często określana mianem Wyspy Wiecznej Wiosny. Niemal przez cały rok jest tutaj słonecznie i ciepło, a średnie temperatury oscylują wokół 22-25 stopni C. 

 

 

 

 

Wyspa jest na tyle mała, że bez problemu można objechać ją dookoła jednego dnia. Po wyspie bardzo sprawnie podróżuje się wynajętym samochodem, a na szczególną uwagę zasługują wyjątkowo liczne ronda kołowe. Warto odwiedzić monumentalne klify Los Gigantes na zachodzie wyspy oraz górski masyw Teno z urokliwą wioską Masca. Podróżując wzdłuż zachodniego wybrzeża mijamy liczne uprawy bananowców, a na morzu stale widoczna jest wyspa La Gomera, która zdaje się leżeć raz na chmurze, a innym razem pod chmurą. Na deszczowej północy na uwagę zasługują zniszczone 300 lat temu przez lawę miasteczko Garachico oraz słynące z przepięknych balkonów La Orotawa i Puerto de la Cruz.

 

 

 

 

Teneryfa jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, z obecnymi wszędzie śladami aktywności wulkanicznej. Rozległe obszary pokryte zastygłą lawą przerażają zwłaszcza po zmroku, ponieważ tworzą krajobraz niczym po niewyobrażalnym kataklizmie lub po końcu świata. Warto wejść na sam szczyt wulkanu El Teide (3817 m), skąd rozpościera się przepiękny widok na całą wyspę. Podczas wspinaczki uśpiony wulkan nieraz przypomni o sobie buchając gorącymi oparami siarkowodoru.

 

 

 

 

Wyspa kusi doskonałą pogodą, przepięknymi krajobrazami i monumentalnymi górami. Cała wyspa to przede wszystkim góry i jeszcze raz góry, poprzecinane licznymi wąwozami. Góry toną w chmurach, które z kolei przybierają przedziwne kształty i zmieniają co chwilę swoje położenie. Chmury wydają się być przyczepione do pasm górskich i wyjątkowo nisko zawieszone na niebie. Podczas wędrówek po górach zdaje się, że chmury są jakby na wyciągnięcie ręki, podczas gdy my sami wędrujemy nie tylko z głową w chmurach, ale cali jesteśmy zanurzeni w białym puchu. 

 

Tenerife, November 2012 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PICO DEL TEIDE 3718 m 

 


Back